Nakon zvanične Završne konferencije projekta „Novi pristupi za seizmičko unapređenje i obnovu jadranskih i jonskih istorijskih urbanih centara – ADRISEISMIC“ koja je organizovana za sve projektne partnere i stručnu javnost iz Italije u Bolonji 17. januara 2023. godine, Regionalna razvojna agencija Bačka organizovala je lokalni završni događaj „Šta smo postigli i naučili!“ na kome su sumirani postignuti rezultati na pomenutom projektu kao i usvojena znanja i primeri dobre prakse.
Lokalna Završna konferencija u okviru projekta ADRISEISMIC, koja je okupila sve učesnike projekta iz Srbije kao i predstavnike stručne javnosti, održana je 22. februara 2023. godine u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu.
U uvodnom delu prisutnima se obratila Sandra Nedeljković - predstavnica Ministarstva za javna ulaganja Republike Srbije koja je istakla značaj i relevantnost teme kojom se projekat ADRISEISMIC bavio i ohrabrila buduće inicijative nastavka realizacije projekata iste tematike.
Stručni konsultanti koji su bili angažovani na projektu pod vođstvom ASMEC Consultants iz Beograda prisutnima su sumirali najznačajnije rezultate i naučene lekcije tokom implementacije projekta:
Direktorka ASMEC Consultants mr Olga Đurić-Perić predstavila je ukratko ADRISEISMIC projekat, dok je stručnjak za zemljotresno inženjerstvo dr Borko Bulajić, vanredni profesor na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu predstavio Finalne smernice („Roadmaps“) za moguća poboljšanja tehničke regulative u vezi seizmičkog ojačanja u Republici Srbiji.
Predsednica Srpskog udruženja za zemljotresno inženjerstvo (SUZI) dr Svetlana Brzev prezentovala je temu „Zaštita spomenika kulture od dejstva zemljotresa: procena seizmičkog rizika i predlog akcionog plana za Bačku“ kao i „ADRISEISMIC trening paketi i kursevi“.
Podsećanja radi, implementacija projekta ADRISEISMIC započela je 1. marta 2020. godine, a završetak je planiran za 28. februara 2023. Pored Regionalne razvojne agencije Bačka u implementaciji projekta učestvovalo je još sedam partnera iz pet različitih zemalja iz Jadransko-jonskog regiona. Glavna područja na koje je projekat bio usmeren su istorijski urbani centri, istorijski trgovi i okolne zgrade, koji predstavljaju simbol lokalnog identiteta i socio-ekonomskih jezgara u Jadransko-jonskom regionu, a osnovni cilj je bio obezbeđivanje smanjenja seizmičke ranjivosti pomenutih materijalnih dobara.
Sve aktuelnosti u vezi sa sa projektom, kao i rezultate razmene i sistematizacije znanja i praksi projektnih partnera vezanih za izazove upravljanja seizmičkim rizicima u Jadransko-jonskom regionu možete videti na društvenim mrežama projekta:
Adriseismic Twitter: https://twitter.com/adriseismic
Adriseismic Facebook: https://www.facebook.com/Adriseismic/
Adriseismic LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/adriseismic